Drobečková navigace

1. mateřská škola > Historie školky > Historie školky Růžová

Růžová

První předškolní zařízení v našem měste bylo založeno 13. listopadu 1876 Spolkem sv. Ludmily. Tuto opatrovnu tehdy navštěvovalo 40 dětí. Zahrádka andělíčků, jak se opatřovna nazývala, byla rodiči velmi vyhledávaná a tak po dvou letech postupně vzrostl počet dětí v ní až na 100. Zahrádka byla finančně podporována různými příspěvky města i dary soukromých osob (i od samotného císaře). Během dalších desíti let vzrostl počet dětí na 270, byla tak otevřena 3 oddělení. V období první světové války počet dětí poklesl a zapsáno bylo 128 dětí.

Opatrovna byla otevřena 11 měsíců v roce a to od 8 hodin do půl dvanácté, děti pak odcházely domů na oběd a vracely se v jednu hodinu zpět do opatrovny, kde zůstávaly do čtyř hodin odpoledne. V zimních měsících, kvůli brzké tmě, odcházely dříve. O děti se staraly profesionální pěstounky (či opatrovnice), později učitelky, které metodou Fröbelova poučování dětí učily děti nejrůznejším činnostem (např. proplétat dřevené proužky, skládat papír, kreslit na tabulkách, vyšívat), také s dětmi hrávaly divadlo pro veřejnost, čímž si přivydělávaly na výstavbu hřiště, apod. Ve třicátých letech se začala navazovat spolupráce s matkami a v rámci schůzí a přednášek vznikal těsnejší kontakt se školou.

V období válek se opatrovna musela neustále podle potřeby stěhovat do různých budov města, teprve po 2. světové válce se zabydlela v nynější budově MŠ v Růžové ulici, kde zůstala dodnes. V roce 1992 ji přijel navštívit pan Konrad Singer (budova MŠ byla jeho rodným domem) a vyjádřil potěšení, že právě jeho dům slouží dětem. Na počest jeho návštěvy byl na zahradě MŠ soubor starých stromů pojmenován „SINGEROVA ZAHRADA“ a stal se chráněným krajinným prvkem.

 

 

 

 

 

Akce MŠ Růžová

 4.12. kino Střelnice - pásmo pohádek

 5. 12. příchod Anděla, Mikuláše a Čerta - Mikulášská nadílka

 7.12. dopravní hřiště v DDM -vybraní školáci / kromě žlité třídy/ info u tř. uč.

  11.12. návštěva Krýzových jesliček

11.12 - 14.12. návštěva Vánoční výstavy v Baráčnické rychtě

 14.12. dopravní hřiště v DDM - vybraní školáci / kromě zluté třídy/ info u tř. uč.

zajímavosti: 7.12. v 16.00 hod. vernisáž vánočních stromečků v Muzeu fotografie

                    8.12. - 9.12. -vánoční adventní trhy

 

 

Akce MŠ Pod Kasárny

2.11. vítání občánků

6.11. kino na Střelnici

30.11. fotografování dětí na vánoční foto 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odhlašování obědů - MŠ Růžová

Odhlásit


msjh_pic2.jpg

msjh_foot.png