Drobečková navigace

1. mateřská škola > Historie školky > Historie školky Růžová

Růžová

První předškolní zařízení v našem měste bylo založeno 13. listopadu 1876 Spolkem sv. Ludmily. Tuto opatrovnu tehdy navštěvovalo 40 dětí. Zahrádka andělíčků, jak se opatřovna nazývala, byla rodiči velmi vyhledávaná a tak po dvou letech postupně vzrostl počet dětí v ní až na 100. Zahrádka byla finančně podporována různými příspěvky města i dary soukromých osob (i od samotného císaře). Během dalších desíti let vzrostl počet dětí na 270, byla tak otevřena 3 oddělení. V období první světové války počet dětí poklesl a zapsáno bylo 128 dětí.

Opatrovna byla otevřena 11 měsíců v roce a to od 8 hodin do půl dvanácté, děti pak odcházely domů na oběd a vracely se v jednu hodinu zpět do opatrovny, kde zůstávaly do čtyř hodin odpoledne. V zimních měsících, kvůli brzké tmě, odcházely dříve. O děti se staraly profesionální pěstounky (či opatrovnice), později učitelky, které metodou Fröbelova poučování dětí učily děti nejrůznejším činnostem (např. proplétat dřevené proužky, skládat papír, kreslit na tabulkách, vyšívat), také s dětmi hrávaly divadlo pro veřejnost, čímž si přivydělávaly na výstavbu hřiště, apod. Ve třicátých letech se začala navazovat spolupráce s matkami a v rámci schůzí a přednášek vznikal těsnejší kontakt se školou.

V období válek se opatrovna musela neustále podle potřeby stěhovat do různých budov města, teprve po 2. světové válce se zabydlela v nynější budově MŠ v Růžové ulici, kde zůstala dodnes. V roce 1992 ji přijel navštívit pan Konrad Singer (budova MŠ byla jeho rodným domem) a vyjádřil potěšení, že právě jeho dům slouží dětem. Na počest jeho návštěvy byl na zahradě MŠ soubor starých stromů pojmenován „SINGEROVA ZAHRADA“ a stal se chráněným krajinným prvkem.

 

 

 

 

 

Akce MŠ Růžová

 

2.5. a 3.5. - zápis do MŠ 

                    9.00-16.30

3.5. - hudební program pro děti v MŠ - dudy

4.5. - dopravní hřiště v Domě dětí - tř.žlutá

11. 5.- dopravní hřiště v Domě dětí - třída žlutá

15.5. - kino Střelnice

17.5. - fotografování tříd v MŠ

23.5. - výlet do Třeboně - třída modrá, růžová, zelená -bližší info. u tř. učitelek

24.5. - výlet do Třeboně  - třída oranž., žlutá, červená -bližší info. u tř. učitelek

 

 

 

Akce MŠ Pod Kasárny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odhlašování obědů - MŠ Růžová

Odhlásit


msjh_pic2.jpg

msjh_foot.png